BERIO MIDI
|
Vítejte na stránkách věnovaných malým užitečným hardwarům určeným pro všechny "bastlíře" a "kutily" v oblasti elektroniky či elektromechaniky, kteří své dovednosti směřují do oblasti elektronické hudby.
Co moduly Berio MIDI jsou, co umějí a k čemu je lze použít ?
Moduly Berio MIDI jsou tím, co potřebujete, pokud chcete svůj hudební nástroj začlenit do elektronického hudebního systému, který je schopen zpracovávat signály standardu MIDI (MIDI = Musical Instrument Digital Interface). Moduly Berio MIDI slouží jako jakési "generátory" MIDI signálu.
V praxi se moduly Berio MIDI nejčastěji používají:
V pedálnicích ("nožních klaviaturách k varhanům")
Po zabudování modulu Berio MIDI 32 lze pedálnici připojit buď ke klávesám nahrazujícím ruční klaviaturu, nebo - u kvalitnějších výbav - přímo k varhannímu zvukovému modulu nebo počítači. Toto připojení obvykle umožňuje volbu různých rejstříků zvlášť pro ruce a pro nohy.
Ve starých klaviaturách bez MIDI
Při přestavbě starších varhanních klaviatur s dobrou nebo vynikající mechanikou se používá modul Berio MIDI 64. Původní zvukový modul, vestavěný v těchto klávesách, svojí kvalitou obvykle odpovídá době své výroby a dnes ho už proto nelze použít. S pomocí rozhraní MIDI lze ke klávesnici připojit libovolný zvukový modul a až technika opět pokročí, bude možné připojit opět nový, době odpovídající zvukový modul bez jakéhokoliv zásahu do nitra klávesnice.
V klavírech
Výstup z modulu Berio MIDI 96 se obvykle připojuje k počítači a lze tak improvizovanou hru na klavír rovnou zapisovat do not či jen zaznamenávat pro pozdější úpravu či přehrávání. S daty přicházejícími prostřednictvím modulu Berio MIDI do počítače lze dělat v podstatě cokoliv, záleží jen na softwarovém vybavení příslušného PC. Nejčastěji se tohoto uspořádání využívá právě k automatizované notaci.
Ve varhanách s více manuály
K tomuto použití je určen modul Berio DUO, jehož vestavěním do dvoumanuálových varhan můžete opět tyto připojit ke klávesám, k varhannímu zvukovému modulu nebo k počítači, a "němé" dřevěné klapky tím získají zvuk. Každý z manuálů pak může hrát jiným rejstříkem, manuály se mohou vůči sobě různě transponovat atd.
V harmonikách a akordeonech
Po zabudování MIDI interface je možné připojit harmoniku třeba ke klávesám. Tato harmonika je pak schopna "hrát" např. rejstříkem varhan, trubky, nebo třeba rockové kytary či dokonce bicích. Nebo běžným zvukem harmoniky, který však lze různě upravit v syntezátoru (v připojených klávesách nebo v počítači), čímž se podstatnou měrou obohatí výrazové schopnosti hráče. Hra "náhradním rejstříkem" samozřejmě probíhá v reálném čase, tedy přímo na pódiu. Hru není nutné nijak zaznamenávat a pak pracně upravovat.
Ve velkých cvičných nebo domácích varhanách
K tomuto účelu je určen modul Berio T-ORGAN, který je největším z rodiny modulů Berio. Jeho prostřednictvím si můžete doma postavit kompletní velké varhany se dvěma manuály, pedálnicí a řadou ovládacích prvků. Modul T-ORGAN rovněž dokáže obsloužit dva kontinuální kontrolery (např. pedály) pro plynulou regulaci efektů crescendo, tremolo, modulace či jiných. Modul provádí spojky v rámci manuálů, mezi manuály i mezi manuály a pedálnicí, dokáže také na dálku přepínat hlasy v připojených klávesách nebo v počítači. Pokud nejsou použity řídicí spínače, dokáže obsloužit ještě další, třetí manuál varhan.
Zmíněné hudební nástroje se zabudovaným MIDI modulem na straně jedné, a zařízení zpracovávající MIDI signál (klávesy, zvukové moduly, počítače) na straně druhé, lze různě kombinovat; výše uvedené příklady jsou pouze ilustrativní tak, jak se v praxi nejčastěji vyskytují.
Věříme, že jsme Vám v těchto několika odstavcích aspoň trošku nastínili, co moduly Berio MIDI jsou či nejsou. Pokud Vás tato problematika zajímá hlouběji, na dalších stránkách naleznete kompletní dokumentaci a kontakt na výrobce. V případě nejasností či dotazů ohledně použití modulů Berio můžete navštívit stránku často kladených otázek, a pokud tam odpověď na svůj dotaz nenaleznete, napište nám na adresu berio@akordeoncentrum.cz, kde veškeré dotazy týkající se této problematiky rádi zodpovíme.
© 1998-2022 AkordeonCentrum.cz