Jak se staví kostelní varhany doma? – How to build a church organ at home...

Tato stránka je věnována stavbě varhan na koleně. Pro ty, kdo chtějí také hrát, ale chybí jim potřebná technická zručnost, je tu "BAZAR".

Intráda

Jste-li nadšenci pro vážnou hudbu, jste-li náruživí neprofesionální varhaníci, milujete-li velebnou chrámovou hudbu, pak je tato stránka právě pro Vás. Třeba jste jako já již dlouho toužili mít doma kostelní varhany, aspoň ten dvoumanuál s pedálem a pár rejstříků k tomu... Bohužel, postavit si doma píšťalové varhany vyžaduje obrovské finanční sumy (statisíce nebo milióny). Dokonce ani harmonium s pedálem není levnou záležitostí (několik desítek tisíc korun) a to ještě musíte nějak vyřešit šlapání měchů a pak, ten harmonikový zvuk prostě není ono. No jo, ale kde na to všecko vzít?

Elektronika
Jediné řešení je asi elektronický nástroj, protože píšťaly (nebo i tyto) jsou prostě nedostupné. Mít doma nějakou elektronickou nápodobu takového kostelního nástroje chce také nemalé částky (řádově aspoň tak 200 000 Kč a víc). Pokud ale chcete mít profesionální nástroj, pak je zde řada dodavatelů, kteří uspokojí i Vaše nejnáročnější požadavky. Stačí se podívat např. na stránky firmy pana Blably.

Jinou možností je vzít samohrajku, nechat si vyrobit u pana Jantače nebo někde jinde MIDI pedál a hrát. Zvuk nic moc, ale na cvičení to stačí... No, až na ten úhoz. Takže se musí hledat lepší klaviratura (Fatar apod.), jenomže ty už jsou zase dost drahé.

Podomácku...

Prostě, po prozkoumání všech cest jsem přišel na to, že jediná možnost je dát se do díla a postavit si takový nástroj úplně sám, na koleně. Zde zřejmě slabší povahy vzdychnou a už dál číst nebudou. Pro vytrvalce dodávám něco svých zkušeností, kdyby náhodou se rozhodli jít touto cestou za mnou. Kromě ukrutného množství manuální práce (po večerech a o víkendech zhruba 3 měsíce) jsem na to celé ale přesto spotřeboval zhruba 20 000 Kč, takže také nemohu říct, že by tyto domácí varhánky byly zadarmo. A to nepočítám počítač a reproduktory, které jsem už měl. Za ty peníze seženete už celkem kvalitní příčnou flétnu nebo i dobré housle, takže možná bude lepší učit se na jiný inštrument. Vzpomeňte na přísloví, že nouze naučila Dalibora housti – ne na varhany, nýbrž právě na smyčcový nástroj. Můžete třeba hrát na trubku nebo bubnovat... Nezbývá než uzavřít, že mít doma kostelní varhany v jakékoli formě je docela nákladná záležitost. Chudší lidé tudíž zřejmě nemají šanci. A to je velmi smutné zjištění, kterým musíme toto povídání začít. Popravdě řečeno, kdybych to tušil dřív, než jsem začal, asi bych se do toho nepouštěl. A moje žena by mi to určitě nedovolila.

Kdybych se ale spokojil s jednomanuálem, pedálem a polovinou rejstříků, vyšlo by to celé o 6 000 Kč levněji. A to už zní lépe: varhany za jeden měsíční plat průměrného úředníka nebo za dva měsíční platy průměrného asistenta na vysoké škole... Tramvajáci by si dokonce za měsíc vydělali na ten dvoumanuál. Takže to s tou chudobou zas nebude tak hrozné. Tady je tedy velmi hrubý rozpočet - detaily v Symfonii:

  hrací stůl 0 Kč  (dar)
  magnetické kontakty 2 400 Kč  (17 Kč/kus)
  MIDI konvertory (MOP-56) 10 000 Kč  (2 500 Kč/kus) - lze nahradit levnějším emulátorem dvoumanuálového MIDI stolu od Berio midi
  materiál na pedál a lavici (dub, borovice) 6 400 Kč
  další materiál (šroubky, filc, bužírky, pájka, kuprexit, diody,...) 700 Kč

Symfonie o třech větách (zkomponováno v r. 2002, od té doby je řada věcí samozřejmě jinak, takže je původní text interpolován pozdějšími tropy):

Původně jsem chtěl zůstat v anonymitě jako autoři středověkých traktátů De musica, ale když už to stejně vyplulo, zde je kontakt: zurek@ics.cas.cz. Můžete si také přečíst některé drobnosti a poznámky k řešení různých potíží z reakcí čtenářů.

BAZAR: pro ty, kteří chtějí hrát, ale nejsou tak technicky zruční, aby si sami nástroj vyrobili, nabízím k prodeji použité a funkční nástroje.