BERIO MIDI 64
Inteligentní MIDI interface.
Modul Berio MIDI 64 je mikropočítačový systém, který uživateli umožňuje začlenit klávesnici vlastní konstrukce či jiné „rozhraní mezi člověkem a elektronikou" do hudebního elektronického systému vybaveného MIDI rozhraním. Díky vestavěnému MIDI modulu získá klávesnice hlas, může pak být připojena ke zvukovému generátoru, ke klávesám nebo k počítači, který hru na klávesnici interpretuje v reálném čase.
Technické parametry:
Vstupní data
- vstupními daty pro Berio MIDI 64 jsou signály z kontaktů spínačů klávesnice či jiných spínačů plnících požadovanou funkci. Modul je schopen obsloužit až 64 kláves (spínačů). Stav klávesnice je snímán multiplexovaně. Pro uživatele to znamená, že klávesnici o 64 klávesách lze k desce systému připojit pomocí pouhých 16 vodičů; je však třeba pod každou klávesu připojit jednu miniaturní diodu zapojenou do diodové matice. Všechny vodiče vedoucí od klávesnice jsou na desce systému zakončeny na šroubovací svorkovnici.
Výstupní data
- výstupními daty je standardní MIDI signál. Systém je vybaven standardizovaným pětikolíkovým konektorem MIDI OUT, ze kterého lze data přenášet např. do osobního počítače nebo elektronických kláves vybavených vstupem MIDI IN. Zde naleznete schéma zapojení propojovacího kabelu.
Nastavení vysílacího kanálu
- systém je schopen vysílat MIDI data na libovolném kanálu vysílaného MIDI signálu. To je výhodné zejména v tom případě, kdy zařízení, které zpracovává MIDI signál, má k různým kanálům přiřazeny různé sólové či doprovodné nástroje, popř. bicí. Tak např. u některých MIDI systémů Yamaha (za podmínky ponechání implicitního přiřazení rejstříků jednotlivým MIDI kanálům) lze při volbě kanálu č. 1 klávesnici přiřadit rejstřík sólového nástroje, při volbě kanálu č. 13 rejstřík doprovodného nástroje nebo na kanálu č. 16 bude klávesnice interpretována jako bicí. Volba vysílacího kanálu se provádí pomocí zkratovacích propojek (jumperů) na desce systému a je akceptována vždy po resetu či po zapnutí desky. Význam spojení či nespojení jednotlivých propojek je uveden v tabulce (viz příloha).
Nastavení transpozice
- systém je schopen vysílaná data libovolně transponovat přes celé slyšitelné pásmo, resp. přes celý rozsah tónů podporovaný MIDI protokolem. Volba se provádí pomocí sedmi DIP - přepínačů umístěných na desce, jejichž poloha je akceptována vždy po resetu či po zapnutí desky. Význam poloh DIP - přepínačů je uveden v tabulce (viz příloha).
Nastavení úhozové citlivosti
- systém je schopen generovat MIDI data s libovolnou úhozovou citlivostí (velocity) stejnou pro všechny klávesy na klávesnici. Tato funkce je užitečná zejména při slučování generovaných dat s daty jinými v reálném čase. Lze tak např. zesílit či zeslabit hru z jednoho manuálu vůči druhému nebo z ruční klávesnice vůči pedálnici. Ve verzi systému bez možnosti volby úhozové citlivosti je tato pevně nastavena na střední hodnotu úhozu (forte) v souladu s doporučeními MMA (Midi Manufacturers Association). Volba se provádí pomocí sedmi DIP - přepínačů umístěných na desce. Jejich poloha je akceptována vždy po resetu či zapnutí desky. Význam jednotlivých nastavení je uveden v tabulce (viz příloha).
Indikační LED
- deska je vybavena třemi indikačními LED diodami:
Tlačítko Reset/Accept
- deska je vybavena tlačítkem reset / accept. Toto tlačítko lze použít např. za účelem přijetí nového nastavení DIP - přepínačů či jumperů pro volbu vysílacího kanálu, transpozice nebo úhozové citlivosti. Za normálních podmínek, kdy je reset proveden automaticky po zapnutí systému, není třeba toto tlačítko používat.
Napájení
- desku je třeba napájet stejnosměrným napětím v rozmezí 8 V a 18 V. Modul je volitelně dodáván také se síťovým napáječem (adaptérem) pro připojení přímo k síti 230 V / 50 Hz. Doporučen je síťový adaptér o výstupním napětí 9 nebo 12 V a minimálním dodávaném proudu 50 mA (proudově vyhovuje drtivá většina běžně dostupných adaptérů).
Vstupní digitální filtrace
- aby bylo zamezeno „zdvojování kláves“, při kterém dochází k opakovanému vysílání MIDI zpráv o stisku a uvolnění klávesy vlivem mechanických zákmitů na kontaktu mikrospínače nebo vlivem různých poruch z okolí, je ve vstupní části systému implementována digitální filtrační jednotka. Stisk či uvolnění klávesy je přijato a dále zpracováno pouze tehdy, když je stav klávesy neměnný během posledních tří cyklů čtení stavu klávesnice. Stav klávesy musí být tedy třikrát za sebou přečten stejně, aby byla na MIDI linku vyslána zpráva o jejím stisku či uvolnění. Čtení klávesnice probíhá v proměnných časových intervalech současně s odesíláním poslední zprávy po výstupní lince. Nedochází zde proto i přes několikanásobné čtení stavu k nežádoucímu zpožďování odesílaného signálu. Filtrovány jsou všechny klávesy i pedál Sustain.
Absolutní polyfonie
- systémy žádným způsobem neomezují polyfonii. Znamená to tedy, že na klávesnici lze stisknout libovolný počet kláves současně a po výstupní lince budou odvysílána všechna odpovídající data.
Demonstrační skladba
- jsou-li při zapnutí nebo při resetu desky stisknuty nejnižší tři klávesy na klávesnici, systém zahraje jednoduchou demonstrační skladbu. V průběhu skladby svítí červená LED, po jejím ukončení LED zhasne a systém se uvede do provozního stavu.
Diodová matice
- diodová matice není součástí systému, jelikož není implementována na vlastní desce ale v blízkosti kontaktů klávesnice. Její zapojení je uvedeno ve schématu (viz příloha). Použité diody nelze libovolně zaměňovat za jiný typ. Počet diod potřebných k realizaci matice se rovná počtu snímaných kláves.
Připojení nožního pedálu
- k systému lze připojit nožní Damper / Sustain pedál. Připojuje se prostřednictvím diodové matice pro ostatní klávesy a to jako nejvyšší ze všech kláves (alternativní funkce nejvyšší klávesy).
Ochrana proti statické elektřině
- systém je vyroben na bázi technologie CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor). Z toho důvodu jsou všechny terminály vedoucí ke klávesnicím a pedálům opatřeny integrovanými ochrannými diodami.
Kódová kompatibilita
- MIDI kód generovaný systémem je kompatibilní s MIDI systémy těchto výrobců:
Doporučení k montáži
- délka vodičů mezi deskou systému a kontakty kláves s diodovou maticí by měla být co možná nejkratší. Vodiče vedoucí ke klávesnici nesmějí být nikde uzemněny, připojeny na napájecí napětí ani jakkoliv zkratovány mezi sebou.
Pokud se k modulu připojuje menší počet kláves než je počet jmenovitý, připojují se tyto postupně od pozice nejnižší klávesy, takže několik horních pozic, které by modul ještě dokázal obsloužit, zůstane nezapojených. Modul pozná, které klávesy jsou zapojené a které nikoliv a podle toho k nim přistupuje.
Standardní provedení
- Berio MIDI 64 pro obsluhu max. 64 kláves se standardně vyrábí v provedení s možností nastavení MIDI kanálu, možností libovolné transpozice generovaných dat (po půltónech) a s možností připojení pedálu Sustain. "Síla úhozu" je pevně nastavena na úroveň "forte". Pro větší objednávky lze vyrobit modul i v jiné konfiguraci.
Mechanická data
Záruční doba: 2 roky (24 měsíců)
Přílohy, další informace, soubory ke stažení:
Tabulka poloh zkratovacích propojek pro výběr vysílacího kanálu.
Tabulka poloh přepínačů DIP pro nastavení transpozice a úhozové citlivosti.
Schéma zapojení diodové matice a její připojení k desce systému Berio MIDI 64.
Uživatelská a montážní příručka pro moduly Berio MIDI 64 a 96 ke stažení (formát pdf).
Schéma zapojení standardního MIDI kabelu.
Schéma základní elektrické specifikace MIDI.
Schéma doporučeného připojení standardního MIDI kabelu ke "gameportu" zvukové karty.
FAQ - Často kladené otázky a odpovědi.
© 1998-2022 AkordeonCentrum.cz