BERIO T-ORGAN
Varhanní MIDI počítač pro dvoumanuálové varhany s pedálnicí, ovládacím panelem a dvěma kontinuálními kontrolery (např. Crescendo).
Berio T-ORGAN = deska, která přidá MIDI výstup k Vašim vícemanuálových varhanům s pedálnicí. Umožní tím generování varhanních zvuků elektronickou cestou (pomocí zvukového modulu, kláves nebo počítače), čímž se celé varhany vejdou i třeba do bytu. Mimo to, že nejsou potřeba píšťaly, lze zjednodušit i mechaniku varhan: nejsou třeba žádné mechanismy pro převod klávesové akce k píšťalám, dokonce ani žádné spojky. Vše potřebné zajistí varhanní počítač Berio T-ORGAN. Jediné, co je třeba učinit, je přidat kontakt (např. jazýčkový) pod každou klávesu či pedál.
Charakteristika modulu Berio T-ORGAN:
Podrobný popis modulu Berio T-ORGAN:
Hlavní manuál (HW)
- k modulu lze připojit hlavní manuál až o 64 klávesách.
Vedlejší manuál (RP)
- k modulu lze připojit vedlejší manuál až o 64 klávesách
Pedálnice
- k modulu lze připojit pedálnici až o 32 pedálech
Funkční pedály
- k modulu lze připojit až 8 funkčních pedálů, přičemž vždy jeden z nich se kanálově vztahuje k hlavnímu a druhý k vedlejšímu manuálu. (Dvakrát pedál Sustain, dvakrát Legato, dvakrát Sustenuto a dvakrát Soft pedal; připojují se jako rozšíření diodové matice pedálnice.)
Ovládací panel (přepínače, "rejstříky")
- k modulu lze připojit až 64 ovládacích spínačů, jejichž funkce je podrobněji popsána dále. Obecně mohou pracovat ve dvou režimech: v režimu klávesnice nebo v režimu řídicím. Volba režimu se provádí pomocí jednoho DIP přepínače na desce modulu.
Kontinuální kontrolery.
K desce Berio T-ORGAN lze připojit také dva kontinuální kontrolery (např. pedály Crescendo, modulační kolečka apod.). Jeden z nich se kanálově vztahuje k hlavnímu manuálu, druhý k vedlejšímu manuálu. Kontinuální kontrolery vysílají nejen informaci "zapnuto" nebo "vypnuto" tak, jako je tomu například u pedálu Sustain, ale vysílají svoji změnu pokud možno plynule tak, jak dochází ke změně polohy regulátoru (změně polohy kolečka, stlačování či uvolňování kontinuálního pedálu). Fyzicky je kontinuální kontroler realizován potenciometrem, obvykle s lineární odporovou dráhou. Potenciometr se připojuje pomocí tří vodičů přímo k desce modulu a nevyžaduje žádné další napájení nebo zemnění: vše potřebné získá přímo z desky modulu. Modul T-ORGAN je schopen vysílat data některého z těchto kontinuálních MIDI kontrolerů: Expression, Tremulo, Foot Pedal nebo ModulationWheel. Výběr konkrétního kontroleru se provádí na desce pomocí příslušných DIP přepínačů. Stejným způsobem se i zapíná či vypíná funkce kontinuálních kontrolerů. Pokud není některý z kontrolerů využíván (tzn. není k příslušným svorkám modulu T-ORGAN připojen potenciometr), měla by být jeho funkce vypnuta příslušným DIPem.
Transpozice.
Manuály i pedálnici je možné transponovat. Buď jednotlivé manuály či pedálnici samostatně, nebo celé varhany najednou. Transpozice jednotlivých manuálů a pedálnice je možná po oktávách (vždy o 4 oktávy) a k tomu transpozice celých varhan je možná po půltónech (až o 16 půltónů, tedy o více než oktávu). Oba druhy transpozice se nastavují před zapnutím modulu přímo na desce pomocí DIP-přepínačů. Pokud je třeba některou polohu z výše uvedených změnit, lze tak učinit i během hry. Jsou k tomu vyhrazeny některé přepínače v "ovládacím panelu". Podrobný popis funkce jednotlivých spínačů najdete dále v této příručce.
Síla úhozu (Velocity).
Modul Berio T-ORGAN je určen pro varhany, tedy pro nástroj, který nesnímá sílu úhozu na klávesu. Jelikož však MIDI protokol tuto informaci při každém stisku klávesy povinně vyžaduje, doporučuje se, aby byla všechna data vysílána s jednou a toutéž silou, a to na úrovni "forte" (64). Berio T-ORGAN tedy standardně generuje všechna data s touto silou úhozu. Pokud by tato úroveň z nějakého specifického důvodu v konkrétní aplikaci nevyhovovala, lze ji změnit a sílu úhozu nastavit na úroveň "forte fortissimo" (127). Volba mezi zmíněnými dvěma hodnotami síly úhozu se provádí na desce modulu jedním DIP přepínačem (viz podrobný popis funkce DIP přepínačů).
MIDI kanály.
Modul Berio T-ORGAN může vysílat data až na čtyřech MIDI kanálech současně. Na jednom kanálu jsou vysílána data z hlavního manuálu (A, HW), na druhém data z vedlejšího manuálu (B,RP), na třetím data z pedálnice a na posledním data od ovládacího panelu ("spínačů rejstříků"), je-li provozován v režimu klávesnice. Na těchto čtyřech kanálech nejsou vysílána jen data o stisku a uvolnění klávesy, ale všechna další data vztahující se k danému manuálu či pedálu. Tedy například na kanálu pro manuál A jsou dále vysílány zprávy o sešlápnutí či uvolnění pedálu Sustain pro manuál A, dále data od kontinuálního kontroléru manuálu A, zprávy pro změnu hlasu (Program change) manuálu A a podobně. Čísla jednotlivých kanálů, na kterých se bude vysílat, určuje uživatel pomocí přepínačů DIP umístěných na desce modulu (viz podrobný popis funkce DIP). Kanály lze nastavovat navzájem zcela nezávisle a v plném rozsahu 1-16.
Poznámka k MIDI kanálům. Jelikož lze nastavit všechny kanály zcela nezávisle, je možné zvolit i všechny kanály stejné. Všechna data budou tudíž vysílána na stejném kanálu a nelze žádným způsobem rozlišit, která z nich pocházejí od kterého manuálu či z pedálnice, takže zařízení, které MIDI příkazy přijímá a provádí, bude veškerou hru interpretovat stejným hlasem a navíc může být dezorientováno tím, že dostává např. zprávy o stisku jedné a téže klávesy několikrát za sebou. Provoz v tomto režimu nevede obvykle k uspokojivým výsledkům a proto se obecně nedoporučuje.
Funkce Panic.
Jedná se o funkci systému, kdy jsou na MIDI linku vyslány zcela mimo pořadí příkazy pro neprodlené ukončení všech tónů. Funkce se používá pro (výjimečný) případ, kdy dojde k chybě někde v MIDI systému a z toho důvodu zůstane znít některý tón a není jiný způsob, jak jej ukončit. Typickým příkladem (naštěstí stále méně se vyskytujícím) jsou některé starší nebo nekvalitní zvukové karty, které v určitých situacích nestíhaly zpracovávat MIDI příkazy a tak některý z příkazů jednoduše zahodily a tudíž neprovedly. Pokud zahodily zrovna zprávu přikazující ukončení tónu, tón zůstal znít a jedinou možností, jak jej ukončit, bylo vypnout a znovu zapnout zvukový modul (klávesy). Funkce Panic tyto problémy řeší okamžitě. Modul T-ORGAN podporuje dva spínače (tlačítka) panic: jeden je trvale umístěn v rozšířené části diodové matice pedálnice, druhý je umístěn mezi spínači "rejstříků". Ten je však dostupný pouze pokud tyto spínače pracují v řídicím režimu.
Indikační LED
- systémová deska T-ORGAN je vybavena třemi indikačními LED diodami:
Napájení
- desku je možno napájet stejnosměrným napětím v rozmezí 8 V až 15 V. Modul je však standardně dodáván se síťovým napáječem (adaptérem) pro napájení přímo ze sítě 230 V / 50 Hz.
Reset desky
- se provádí vypnutím a zapnutím desky (vypnutím a zapnutím jejího napájecího napětí). Reset při běžné funkci není třeba používat, ale pokud si například uživatel během hry "rozhází" varhany pomocí transpozičních spínačů v řídicím panelu, lze je pomocí resetu poměrně rychle "srovnat" do výchozích poloh daných polohami přepínačů DIP. Po resetu je veškerá funkce modulu T-ORGAN opět dána pouze polohami přepínačů DIP.
Vstupní digitální filtrace
- aby nedocházelo ke generování falešných zpráv vlivem mechanických zákmitů na snímacím kontaktu klávesy nebo vlivem různých poruch z okolí, je ve vstupní části systému implementována digitální filtrační jednotka, která povolí vygenerování MIDI zprávy až v okamžiku, kdy událost (např. na klávesnici) skutečně trvá určitou minimální dobu, za kterou se kontakt bezpečně ustálí. "Reakční doba" digitálního filtru se pohybuje ve stejném řádu jako délka zákmitů obvyklých mikrospínačů, takže filtr pouze zabraňuje generování falešných zpráv, ale nijak zásadně nezpožďuje reakci systému na vznik události. Filtrační jednotka je implementována ve vstupní části systému směrem od obou manuálů, od pedálnice (včetně rozšířené části) a od všech spínačů "rejstříků" (třetího manuálu).
Absolutní polyfonie
- modul Berio T-ORGAN žádným způsobem neomezuje polyfonii. Znamená to tedy, že kdyby byly teoreticky na všech manuálech i pedálnici stisknuty všechny klávesy současně, na MIDI linku modul vyšle postupně všechna odpovídající data.
Demonstrační skladba
- jsou-li při zapnutí napájení desky T-ORGAN stisknuty nejnižší tři klávesy na hlavním manuálu (A, HW), modul zahraje jednoduchou demonstrační skladbu. V průběhu skladby svítí červená LED, po jejím skončení červená LED zhasne a modul se uvede do běžného provozního stavu.
Poznámka: Častou chybou při spouštění demonstrační skladby je, že jsou nejprve stisknuty zmíněné tři klávesy, potom je napájení MIDI modulu vypnuto a následně znovu zapnuto. Tímto postupem trvale zůstanou znít tři stisknuté klávesy. Chcete-li se těmto znějícím tónům vyhnout, platí (a to obecně u všech MIDI systémů) tato zásada: při vypínání systému nesmějí být stisknuty žádné klávesy.
Diodové matice
- všechny klávesy či přepínače se k modulu T-ORGAN připojují prostřednictvím celkem čtyř diodových matic 8x8, celkem lze tedy nejvýše připojit 4 x 64 kláves či pedálů. Všechny čtyři matice mají shodné zapojení, pouze se každá z nich zapojuje k modulu Berio T-ORGAN do jiných zdířek svorkovnice. Diodové matice nemusejí být zapojeny celé: vždy stačí zapojit jen ty klávesy či pedály, které chcete používat; nepoužité klávesy není třeba nijak ošetřovat či zkratovat diodou. Vždy jednoduše platí, že nezapojený kontakt nehraje; nezapojený pedál či "rejstříkové" táhlo nemá žádnou funkci. Pokud si tedy nezapojíte např. kontakty pro transpozici pedálnice, bude to mít jediný důsledek: nebude možné v průběhu hry pedálnici transponovat. Její "polohu" půjde pouze před začátkem hry pevně nastavit na desce modulu. Klávesy manuálů se zapojují vždy od nejnižší klávesy, přičemž několik horních kláves může zůstat nezapojených. Schémata zapojení diodových matic jsou uvedena dále. Diody pro matici nejsou součástí dodávky modulu.
Ochrana proti přepětím a statické elektřině
- systém je vyroben na bázi technologie CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor). Z toho důvodu jsou všechny terminály vedoucí ke klávesnicím a pedálům opatřeny integrovanými ochrannými diodami.
Kódová kompatibilita
- MIDI kód generovaný systémem je kompatibilní s MIDI systémy těchto výrobců:
Doporučení k montáži
- systém je určen k vestavění do manuálové části nástroje. Délka vodičů mezi deskou modulu a spínači kláves manuálů či spínači "rejstříků" by proto měla být co nejkratší. Délka vodičů k pedálnici může být delší, modul je s tímto ohledem konstruován. Kabel ke kontinuálním kontrolerům (např. k pedálu crescendo) by měl být pokud možno stíněný, přičemž stínění je možno připojit na zdvojenou svorku GND na modulu. Žádný jiný vodič vedoucí ke klávesnici či kontrolerům nesmí být nikde uzemněn, připojen na napětí ani jakkoliv zkratován s jiným vodičem.
Provedení systému:
Berio T-ORGAN se vyrábí pouze v jediném provedení, které je popsáno v této příručce.
Mechanická data
Teplotní rozsah:
Modul je určen pro provoz při teplotách 0 až +70 stupňů Celsia.
Záruční doba:
Záruční doba činí 2 a půl roku (30 měsíců)
Přílohy, další informace, soubory ke stažení:
Popis funkce přepínačů DIP na desce Berio T-ORGAN.
Hlavní a vedlejší manuál - funkce spínačů v diodové matici.
Panel řídicích spínačů ("rejstříků") - funkce spínačů v diodové matici..
Pedálnice - funkce jednotlivých spínačů v diodové matici.
Uživatelská a montážní příručka pro Varhanní MIDI počítač Berio T-ORGAN ke stažení (formát pdf).
Schéma zapojení diodové matice hlavního a vedlejšího manuálu.
Schéma zapojení diodové matice pedálnice.
Schéma zapojení diodové matice ovládacího panelu (spínačů "rejstříků"), připojení kontinuálních kontrolerů.
Schéma zapojení redukce pro připojení modulu Berio T-ORGAN k manuálu s diodovou maticí původně pro MOP-56.
Schéma zapojení standardního MIDI kabelu.
Schéma základní elektrické specifikace MIDI.
Schéma doporučeného připojení standardního MIDI kabelu ke "gameportu" zvukové karty.
FAQ - Často kladené otázky a odpovědi ohledně modulů Berio MIDI.
Popis MIDI implementace modulu Berio T-ORGAN.
© 1998-2025 AkordeonCentrum.cz